سلام به همه دوستان ایتوکی .اینم متن معرفی رشته های فنی و حرفه ای. بابت تاخیر هم متاسفم.

 

دوست داری در  آینده چی کاره بشی؟؟

این سوالیه که همه ما از بچگی یه جوابی براش داریم .  دختر بچه ها یا می خوان پرستار بشن و یا معلم.آقا پسرای کوچولو  هم می خوان یا خلبان بشن یا پلیس......

اما چرا وقتی  بزرگتر می شیم  با نمی دونم .....و شاید ....... جواب این سوال را می دیم.؟؟!

الان بهتون می گم چرا......از نظر من دو دلیل داره !- عدم شناخت  رشته های تحصیلی و مشاغل مرتبط با آنها

 2-عدم آشنایی با علایق و استعدادهای  خودمان

از این شماره به بعد  می خوایم که شمارو با انواع رشته های  تحصیلی  در مقاطع مختلف آشنا کنیم  تا شما با توجه به علایق و استعدادهاتون بتونین به راحتی واسه آیندتون تصمیم بگیرین.

تو این شماره به معرفی رشته های فنی و حرفه ای می پردازیم.

اگه  پر انرژی هستید..... اگه دوست دارید که دانش تجربیتون تو رشته ای که در آن تحصیل می کنید زیاد شود بهتون پیشنهاد می کنم که این مطلب رو تا آخر بخونید.

آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که شما  را برای قبول و اجرای  مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی  شما را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد . بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزارآلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد.

اگر علاقه  مند به ادامه تحصیل در یکی از رشته های شاخه فنی و حرفه ای هستید م یتوانید پس گذراندن دوره اول دبیرستان وکسب ملاک ها و شرایط لازم برای تحصیل در شاخه  فنی و حرفه ای در یکی از هنرستان ها در رشته مورد علاقه خود ثبت نام کنید و پس از گذراندن دو سال مدرک دیپلم  را در یافت کنید.

و در صورت تمایل به شرکت در آزمون دوره های کاردانی پیوسته وارد آموزشکده های فنی و حرفه ای دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی شده و در مقطع کاردانی ادامه تحصیل دهید و همچنین پس از آن نیز می توانید در دوره های کارشناسی ناپیوسته به تحصیلات خود ادامه دهید .

 فارغ التحصیلان شاخه فنی و رحرفه ای میتوانند در صورت تمایل جهت شرکت در آزمون سراسری با گذراندن دوره پیش دانشگاهی در یکی از دروه های(ریاضی تجربی علوم انسانی یاهنر)ادامه تحصیل دهند.

رشته هاي مشترک :

 گرافیک - تربیت بدنی - نقاشی -  نمایش - موسیقی - اکترونیک - صنایع دستی - چاپ - صنایع چوب - صنایع نساجی - سرامیک - کامپیوتر - نقشه کشی - نقشه برداری - سینما - صنایع شیمیایی - معماری

رشته های اختصاصی پسران:
صنایع فلزی - الکتروتکنیک - تاسیسات - متالوژی - ساختمان - ساخت و تولید

رشته های اختصاصی دختران:

کودکیاری - طراحی دوخت

رشته موسیقی:

دراین رشته ذوق هنری وجوهره وجودی انسان ها می تواند حرف اول را بزند و در هنرستان در سه گرایش نوازندگی ساز ایرانی، مبانی آهنگ سازی و نوازندگی ساز جهانی می توانید به عنوان هنرجو پدیرفته شوید. هنرجویان در طی دوران تحصیل با مبانی فیزیک صوت و آزمایشگاه، مبانی نظری و ساختارموسیقی ایرانی، تاریخ و ساختارموسیقی جهانی، سازشناسی ایران و جهان، هماهنگی عمومی و تخصصی، همراهی سازبا آواز ایرانی سرایش و تربیت شنوائی، پیانو عمومی- ساز دوم، آواز گروهی گروه نوازی. ارکستر موسیقی ملی/ جهانی، سازتخصصی ایرانی/ جهانی و آشنائی با شعر آشنا می شوند.

رشته تئاتر:

اگر حقیقتا عاشق کار تئاتر هستید و فکر میکنید می توانید با خلاقیت و بازی خوب به این کار بپردازید، این رشته را انتخاب کنید. شما جدای از دوران تحصیل که با ادبیات کهن و تارخ هنر ایران و جهان، اصول طراحی و مبانی بازیگری و کارگردانی، اصول و مبانی ماسک و گریم و اصول و مبانی طراحی صحنه و کار در کارگاه نمایش آشنا می شوید باید از عنصر ارزشمند تمرین نیز بهره فراوان ببرید.

رشته نقاشی:

این هنر وسیله مناسبی برای اشاعه فرهنگ و ارتباط ملت ها بوده و مفاهیم زیبایی که درک و توصیف آن با الفاظ امکان پذیر نیست را به کمک این رشته در معرض دید قرار می دهد.
روحیه لطیف و رنگ شناسی و مکاتب مختلف را شناختن همراه با فراگیری اصول طراحی، مبانی هنرهای تجسمی و بصری، مکاتب نقاشی، مبانی رنگ در نقاشی،حجم سازی، عکاسی-علم مناظر و مدایا و کار در کارگاه چپ دستی و کارگاه نقاشی به روش های مختلف از مواردی است که باید در وجود شما به مرور زمان شکل بگیرد.

رشه تربیت بدنی:

هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با آمادگی جسمانی، آناتومی، روانشناسی عمومی، تغذیه و بهداشت مواد غذایی، فیزیولوژی، تاسیسات و اماکن ورزشی، آزمونهای ورزشی آشنا شده و در تمرینات عملی ورزش های فوتبال، والیبال، ژیمناستیک، بدمینتون، شنا شرکت می کنند 

رشته ساخت و تولید:

وقتی نام رشته ساخت وتولید را می شنوید می توانید به ساخت هر چیزی که ساختنی است و تولید آنچه امکان تولیدش وجود دارد فکر کنید اما در صنعت و تولیدات صنعتی ساخت و تولید به معنای تبدیل مواد خام که در کشور عزیزما به وفور یافت می شود به محصولات قابل استفاده است .
طبیعی است که مواد خام برای تبدیل شدن به محصولات راهی طولانی را باید سپری کنند ، برش کاری ، شکل دادن ، مونتاژ کاری و پرداخت کاری مراحل اصلی شکل گیری یک محصول هستند .
همین مراحل نیز به ماشین ها و نرم افزارهای پیشرفته نیاز دارند تا بتوانند به قطعات صنعتی تبدیل شوند .
آنچه در مراحل اولیه تحصیل و قدم های نخست این رشته مهم فرا میگیرید محاسبات فنی ، رسم فنی ، طراحی قطعات مختلف صنعتی ، آزمایشگاه اندازه گیری دقیق ، جوشکاری و ریخته گری قطعات صنعتی و ساخت قطعات بو سیله ماشین های تراش ، فرز و صفحه تراش می باشد.

صنایع دستی:

شما اگر خواهان تحصیل در این رشته باشید همراه با ذوق و صبر و حوصله باید با صنایع دستی ایران، مبانی هنرهای تجسمی، هندسه نقوش، طراحی نقوش سنتی، حجم سازی، خوشنویسی، کاردر کارگاه نگارگری و کارگاه صنایع دستی با گرایش سفال و سرامیک، ساخت انواع ظروف گلی بوسیله چرخ های سفالگری برقی و سپس پوشش لعاب و پخت آن در کوره های حرارتی مخصوص آشنا شوید.

گرافیک:

گرافیک پیچیدگی های خاص خود را دارد و تابع سلیقه های متفاوت و نگاه های گوناگون است. رنگ ها معانی خاص خود را دارند و خطوط تعابیر خاص خودشان را، یک گرافیست می تواند در مورد تمامی ابعاد زندگی از طریق ارائه تصویر با مخاطبان خود صحبت کند ناگفته نماند که ارتباطات تصویری با پیشرفت و توسعه تکنولوژی از طریق امکانات متنوعی که در دنیا ایجاد گردیده در امر پیام رسانی و انتقال مفاهیم موثر واقع شده است.
در طی تحصیل شما با مبانی هنر های تجسمی، طراحی، پایه و اصول صفحه آرایی، رنگ شناسی، مبانی تصویرسازی، خط در گرافیک، خوشنویسی، چاپ دستی و عکاسی آشنا می شوید

 

+ نوشته شده توسط مينا جلالیان در شنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۹ و ساعت 10:46 |


Powered By
BLOGFA.COM